Dwa gorące dni

To już się stało! 19 grudnia 2015 roku... walka o zwycięstwo. Cel był jeden – wygrać z niełatwym przeciwnikiem. Co się wydarzyło tym razem? Oczywiście – wygraliśmy!
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po wygranym tydzień temu meczu 9:2 z drużyną HK SLAVIA STU Bratislava, determinacji nam nie brakowało. W sobotę 19 grudnia kibice byli świadkami wielkiego meczu Uczelnianej Drużyny Hokeja PPWSZ Podhale Nowy Targ z moskiewską drużyną MATI Aviators. To była zacięta rozgrywka w wydaniu obydwu drużyn. Wszyscy zawodnicy ostro walczyli do końca, a kibice byli bardzo rozemocjonowani. Ta bardzo dobra sportowa atmosfera meczu była wspierana przez dobrą muzykę i komentarz, a ponadto występ zespołu Młode Podhale oraz grupy Cheerleaders. A całe przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki pomocy sponsorów: Kotelnicy Białczańskiej, Gorącego Potoku i firmy Janas.
Widownię licznie zapełnili studenci PPWSZ w Nowym Targu oraz mieszkańcy miasta. Wybiła godzina 18.00! Spotkanie rozpoczęło się symbolicznym rzuceniem krążka przez panią wicemarszałek Sejmu RP Barbarę Dolniak, której towarzyszyłi: europoseł Bogdan Wenta, rektor PPWSZ w Nowym Targu prof. dr hab. n. med. Iwon Grys oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.
Pierwsza akcja należała do zawodników nowotarskiej drużyny, ale nie zakończyła się golem. Po dwóch minutach na tablicy ciągle wynik 0:0. Pierwsza kara dla Artema Sidorova z MATI Aviators. Gospodarze niestety nie wykorzystali przewagi. W 8 minucie meczu pierwszego gola dla Uczelnianej Drużyny Hokeja PPWSZ Podhale Nowy Targ zdobył zawodnik A. Svitac w asyście V. Kurbatova. Sędzia podyktował rzut karny dla grupy moskiewskiej. Zawodnik z numerem M. Glazunov wykorzystał swoją szansę i wyrównał na 1:1. W pierwszej tercji nie brakowało emocji. W ostatniej minucie tercji Goście byli bliscy wyjścia na prowadzenie, ale Gospodarzy uratowała poprzeczka. Po pierwszych 20 minutach meczu remis.
Początek drugiej tercji należał do Uczelnianej Drużyny Hokeja PPWSZ Podhale Nowy Targ. Na prowadzenie nowotarską drużynę wyprowadził w 3 minucie D. Paramanov, a w krótkim czasie (4 minuta) kolejną bramkę strzelił zawodnik z numerem A. Alimov. Sytuacja pięciu na trzech nie została wykorzystana przez Gospodarzy – jęk zawodu na trybunach. Na kilka sekund przed końcem drugiej tercji zawodnik PPWSZ Podhale zdobywa kolejny punkt w brawurowy sposób. Voropai zmienił wynik drugiej tercji na 4:1. Było w niej wiele wykluczeń po obu stronach, ale drużyny nie potrafiły skutecznie tego wykorzystać. Trzeba podkreślić, że pomimo wielu przeprowadzonych ataków Gościom nie udało się w drugiej tercji pokonać bramkarza nowotarskiej drużyny.
Trzecia tercja to przewaga drużyny MATI Aviators. Najpierw V. Musinskii w 2 minucie tercji wrzucił krążek do bramki Gospodarzy. W 10 minucie tercji moskiewska drużyna zdobywa drugi punkt. Zrobił to P. Boychenko, a w 11 minucie K. Zaitsev z asystą Zubareva strzelił trzeciego gola. Zawodnicy MATI Aviators doprowadzili do wyrównania 4:4. Końcówka tercji była bardzo nerwowa i do końca zawodnicy walczyli o punkty, ale nowotarskim studentom niestety się nie udało.
O wyniku meczu przesądziły rzuty karne. A. Doronin pokonał bramkarza MATI Aviators i w ten sposób rozstrzygnął mecz na korzyć nowotarskiej drużyny. Sobotni  mecz zakończył się wynikiem 5:4 dla studentów Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Celem niedzielnego meczu była promocja dyscypliny sportu hokej na lodzie wśród dzieci i młodzieży.  Na trybunach pojawili się uczniowie szkół podstawowych i średnich z Nowego Targu i okolic.
Zawodnicy PPWSZ Podhale Nowy Targ rozpoczęli grę z impetem i po kilku dobrze przeprowadzonych akcjach, w 6 minucie udało się G. Katinowi w asyście A. Alimowa umieścić krążek w bramce drużyny MATI Aviators. W 12 minucie punkt dla Gości zdobył P. Lipetskii.
Druga i trzecia tercia to w przeważającej części zmagania studentów nowotarskiej uczelni o doprowadzenie do wyrównania i ewentualnego uzyskania przewagi.
Już w 38 sekundzie po rozpoczęciu drugiej tercji drugiego gola dla Gości uzyskuje A. Doronin. Dokładnie w połowie tercji wynik wyrównuje na 2:2 D. Latiuk student PPWSZ w Nowym Targu.
Trzecia tercja podobnie jak w czasie sobotniego meczu należała do zawodników MATI Aviators. Po celnych strzałach P. Lipetskiieg o i D. Korneeva Goście uzyskują dwupunktową przewagę. P. Korolev w 47 munucie meczu uzyskuje punkt i zmniejsza przewagę zawodników z Moskwy o jeden punkt. W ostatnich dziesięciu minutach meczu PPWSZ Podhale zacięcie walczy o wyrównanie. Ale Goście nie odpuszczają, najpierw A. Doronin uzyskując punkt podnosi wynik na 5:3 dla MATI Aviators. G. Katin w 56 minucie meczu niweluje różnicę na 5:4. W ostatniej minucie meczu wynik na 6:4 dla Gości celnym strzałem ustala A. Zubarew, który w sobotę 19 grudnia swiętował swoje 19 urodziny.
MATI Aviators 6:4 PPWSZ Podhale.
Pod przewodnictwem JM Rektora, studenci Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zorganizowali dla zawodników MATI Aviators wiele atrakcji, a między innymi wycieczkę do Zakopanego i pobyt w Gorącym Potoku w Szaflarach. Studenci - zawodnicy Moskiewskiego Instytutu Techniki Lotniczej, w sobotę odwiedzili również nowotarską Uczelnię.
Maxim Liakishev –  trener moskiewskiej drużyny na zakończenie pobytu w Nowym Targu wyraził bardzo serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla organizacji pobytu MATI Aviators w Polsce.  Mottem pobytu niech będą słowa trenera:
„Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się takiej gościnności i tak serdecznego przyjęcia nas w Polsce. Wywozimy stąd zupełnie inny obraz Polski niż sobie wyobrażaliśmy. Dziękujemy bardzo!”

Tekst: Justyna Jastrzębska i Mariola Duda

Zdjęcia: Marta Mantyka i Robert Maurer